Co robić, gdy Moje dziecko chce uczyć się gry na instrumencie?

Twoje dziecko zapragnęło uczyć się gry na instrumencie, a Ty szukasz dla niego najlepszej opcji nauki? Możliwości jest dużo, a dla osoby wcześniej nie posiadającej styczności z edukacją muzyczną wybór może być dość trudny.

Poniższy artykuł powstał, by przybliżyć Ci różne formy edukacji i pomóc Ci w podjęciu decyzji najlepszej dla Twojego dziecka.

Państwowa szkoła muzyczna, prywatna szkoła muzyczna, zajęcia w domu kultury, zajęcia grupowe czy nauczanie indywidualne…? A może lekcje w domu?

Każda z tym opcji ma swoje plusy i minusy. Kluczem jest znajomość specyfiki nauki gry na instrumencie oraz znajomość swojego dziecka :). Nie wszystkie formy nauki będą odpowiednie dla każdego dziecka. Na przykład państwowa szkoła muzyczna definitywnie nie jest dla każdego dziecka, ale nie znaczy to, że dziecko nie może uczyć się gry na instrumencie!

Zacznijmy od szkoły muzycznej.

Czym się różni szkoła publiczna od niepublicznej? Tak naprawdę niczym – szkoła niepubliczna podlega wszelkim wymogom programowym i egzaminacyjnym określonym przez Centrum Edukacji Artystycznej. Uczeń zdaje egzaminy wstępne, później egzaminy w ciągu roku, bierze udział w obowiązkowych przesłuchaniach oraz otrzymuje świadectwo.

Poza zajęciami gry na instrumencie (w pierwszych trzech latach nauki 2×30 min/tyg, później 2×45 min) dzieci uczęszczają na obowiązkowe zajęcia kształcenia słuchu i rytmiki (3 pierwsze lata), a później kształcenia słuchu, audycji muzycznych, chóru i obowiązkowego fortepianu.

Huh, widać już po zestawieniu zajęć obowiązkowych, że jeśli mamy dziecko, które ma wiele różnych zainteresowań, ciężko będzie ogarnąć logistykę.

Szkoła muzyczna wiąże się z dużymi nakładami czasu, dlatego też jest to opcja dla zdeterminowanych dzieci i Rodziców. Z całą pewnością również konieczność zdawania egzaminów dla części dzieci będzie solidnym stresem. Warto wybrać (jeśli mamy taką możliwość) nauczyciela, który zadba o dziecięcą psychikę i będzie podchodził elastycznie i z wyrozumiałością do dziecka, które jest wstydliwym nieśmiałkiem.

Plusy? Szkoła muzyczna jest jedną z najbardziej efektywnych form nauki gry na instrumencie, jednak jest to opcja dla najbardziej zdecydowanych i zdeterminowanych. Warto rozważyć ogólnokształcącą szkołę muzyczną, która pozwala na zaoszczędzenie czasu. Często też takie szkoły mają naprawdę dobre wyniki w rankingach, a także zapewniają swego rodzaju elitarność.

Minusy? Egzaminy wstępne, obowiązkowe egzaminy dwa razy w roku, duża ilość zajęć, a także swego rodzaju sztywność programowa, obowiązek nauki według wytycznych, przez co uczeń nieczęsto gra to, co go interesuje.

Domy kultury, szkoły prowadzące zajęcia grupowe – kuszą głównie niską ceną. Czy jednak są warte polecenia?

To zależy :). Przede wszystkim zależy od tego, czy nauczyciel ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć tego typu. Następnie od liczebności grup -w grupach powyżej 6 osób znacznie spada efektywność i trudniej się skupić (to w przypadku gitary, w przypadku np. ukulele, czy zajęć wokalnych grupy spokojnie mogą liczyć 8-10 osób). W dalszej kolejności – od programu: czy jest on dość przypadkowy, czy rzeczywiście starannie skonstruowany, by dzieci wyniosły z takiej nauki jak najwięcej. W Music Place (https://musicplace.com.pl/zajecia-grupowe/) pracujemy wg autorskich programów nauczania, korzystamy z naszych podręczników. Dbamy również o motywowanie dzieci, organizując regularnie challenge, konkursy, tak by dzieci regularnie ćwiczyły w domu, co gwarantuje postępy i zadowolenie z nauki. Poświęciliśmy tej formie nauki naprawdę dużo czasu, by zarówno nasi nauczyciele, jak i uczniowie wynosili satysfakcję i radość z zajęć!

Plusy? Niższa cena zajęć, możliwość gry z kolegą/koleżanką, ciekawe formy ćwiczenia, dynamika zajęć oraz dobra zabawa (jeśli zachowane są wymienione wyżej elementy).

Minusy? Wolniejszy progres niż podczas zajęć indywidualnych, często za duże grupy, nieprzygotowani nauczyciele, brak programu, chaotyczne zajęcia.  

Zajęcia indywidualne są jedną z popularniejszych form uczenia się gry na instrumencie.

Plusy? Elastyczność, spersonalizowany program nauczania oraz brak dodatkowego stresu egzaminacyjnego. Jeśli znajdziemy dobrego nauczyciela, z całą pewnością taka nauka będzie bardzo efektywna. Jeśli wybieramy zajęcia w domu – zadbajmy o zorganizowanie miejsca przeznaczonego do lekcji. Pilnujmy ciszy i spokoju w domu, by dziecko mogło się w pełni skupić na lekcji.

Minusy? Brak koncertów, kolegów/koleżanek o podobnych zainteresowaniach, granie do czterech ścian, mało okazji do wspólnego muzykowania.

Sprawdź nasze zajęcia indywidualne tu: https://musicplace.com.pl/zajecia-indywidualne/

Jaką formę nauki gry na instrumencie preferujesz? Może masz już za sobą pierwsze doświadczenia?

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam nieco opcje uczenia się gry na instrumencie i pomoże w wyborze najkorzystniejszej formy nauki. Masz jakieś pytania? Podziel się nimi w komentarzu!

Leave a Comment