„Muzyka łagodzi obyczaje” a o jej korzystnym wpływie na życie młodego człowieka nikogo nie trzeba przekonywać. Każda forma muzyczna, od śpiewu, przez słuchanie aż po taniec to szansa na doskonalenie kompetencji naszych dzieci a także dobra zabawa. Nie inaczej wygląda to z muzykowaniem! Nauka gry na instrumentach, poza korzyściami ogólnorozwojowymi, niesie szereg kolejnych. My znaleźliśmy ich aż 10, przeczytajcie!
1. Nauka gry na instrumencie rozwija pamięć i koncentrację
Dzieci uczą się skupiać uwagę na jednej czynności oraz angażować zmysł wzroku i słuchu w celu jej wykonania. Sama nauka oraz proces powtarzania doskonale usprawnia pamięć.
2. Usprawnia koordynację ruchową
Gra na instrumencie wymaga precyzyjnej pracy i współpracy obu rąk, co angażuje obie półkule mózgowe. Wspiera także rozwój motoryki małej.
3. Wspiera proces nauki
Według badań dzieci uczące się gry na instrumentach wykazują zdolności do uczenia się przedmiotów ścisłych, a te uczące się od najmłodszych lat szybciej uczą się czytania.
4. Trening muzyczny usprawnia pracę mózgu
Muzycy potrafią przetwarzać na raz wiele informacji. Potrafią także przyswoić wiele bodźców jednocześnie.
5. Gra na instrumencie uczy cierpliwości i opanowania
Nauka gry wymaga wielu godzin ciężkiej pracy a także całego mnóstwa prób i błędów, dlatego aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki należy wykazać się sporą dawką cierpliwości.
6. Wyciszenie i relaks
Podczas nauki gry na instrumencie dzieci odnajdują przestrzeń, w której mogą się wyciszyć, odciąć od przeżyć dnia codziennego i po prostu zrelaksować.
7. Udział w lekcjach muzyki poprawia umiejętności społeczne
Można przecież grać w zespole, integrując się z pozostałymi jego członkami oraz zawierać wartościowe przyjaźnie. Buduje to także pewność siebie i wiarę we własne możliwości.
8. Gra na instrumentach wspomaga rozwój emocjonalny
Muzyka wywołuje w nas różne emocje, od radości aż po smutek. Nauka gry jest świetnym sposobem na poznawanie nowych emocji oraz naukę ich wyrażania. Uczy także wyrażania złości rodzącej się w wyniku niepowodzeń.
9. Doświadczenia muzyczne jako forma terapii
Nauka gry na instrumentach działa terapeutycznie na różnego rodzaju choroby i zaburzenia (np. depresję czy autyzm) a także w pracy z dziećmi wycofanymi czy nadpobudliwymi.
10. Rozwój pasji i zainteresowań
Nauka gry na instrumencie sprzyja rozwijaniu pasji i otwiera na rozwój nowych zainteresowań.
Właściwie powinniśmy dodać jeszcze punkt 11, a mianowicie „gra na instrumentach to po prostu fajna zabawa!” Granie i muzykowanie to rozrywka dla każdego. I wcale nie trzeba być wybitnie uzdolnionym, przejawiać wyjątkowego talentu – swoich sił spróbować może każdy, komu sprawia to przyjemność! I do tego właśnie zawsze gorąco zachęcamy!
A może Twoje dziecko chciałoby spróbować gry na instrumencie? Zapraszamy do Music Place! Skontaktujcie się z nami poprzez formularz, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania
1 Comment
GTA
Wielkie dzięki za ten wpis! Rzeczywiście bardzo był przydatny. Pozdrawiam.